Strona główna Hodowla Zdjecia Terrarium Twoje konto Logowanie /
Rejestracja

Ziemiórki

    Ziemiórki (Sciaridae) to wspólna nazwa kilku gatunków muchówek (rodzaje Bradysia, Lycorieua i Sciara). Ziemiórki podobne są do muszek owocowych. Jednak ziemiórki nie interesują się owocami tylko wilgotną ziemią w doniczkach. Tam też dorosłe samice składają jaja (100-200 sztuk). Za jakiś czas na powierzchni ziemi pojawiają się larwy długości do 7mm. Są przezroczyste, czarna jest tylko głowa i przewód pokarmowy.

Dorosłe owady nie są niebezpieczne dla roślin. To raczej rośliny chętnie zjadają drobne muszki. Problem stanowią larwy. Normalnie nie jedzą one roślin ale gdy ziemia przeschnie od razu wgryzają się w soczyste korzonki. Dla starszych roślin larwy nie stanowią dużego zagrożenia. Sarracenia purpurea nie wykazywała żadnych oznak osłabienia mimo iż w doniczce było dużo larw. Niestety dla młodych roślin, siewek ziemiórki stanowią poważne zagrożenie.

Jak z nimi walczyć:

Larwa ziemiórki

Larwa ziemiórki

    Owady składają jaja tylko w wilgotnej ziemi (czyli w takiej jaką lubią rośliny owadożerne). Gdy pojawią się larwy w doniczce to po pierwsze nie można dopuścić do przesuszenia ziemi. Zauważyłem że gdy ziemia jest mokra (doniczka stoi w spodku pełnym wody) to larwy prawie nie czynią szkody, wystarczy tylko dzień dwa suszy i rośliny będą znikać bardzo szybko. Następnie najlepiej przesadzić rośliny do nowej ziemi - wolnej od szkodników. Przy przesadzaniu należy starać się aby przenieść jak najmniej ziemi na korzeniach (mogą w niej być jaja lub larwy).
Istnieje preparat biologiczny ENTONEM. Zawiera on nicienie Steinernema feltiae - naturalnego wroga ziemiórek. Preparat przeznaczony jest do stosowania w szklarniach. Do stosowania w domu raczej się nie nadaje bo jest sprzedawany w dużych opakowaniach (jedno na 100m2) które są dosyć drogie.
Jest kilka preparatów chemicznych, nie wiem tylko czy nie zaszkodzą one młodym roślinom owadożernym. Jeżeli ktoś używał preparatów chemicznych do zwalczania ziemiórek to proszę podzielić się ze mną doświadczeniami.
Larwy często wychodzą na powierzchnie ziemi i można je wyłapywać ręcznie ale jest to dosyć żmudne zajęcie gdyż larw jest przeważnie bardzo dużo. W ciągu kilku dni w pięciu małych doniczkach złapałem ponad 500 sztuk.
Najłatwiej jest zwalczać dorosłe owady, w kwiaciarniach są dostępne specjalne żółtych tablice lepne. Skuteczne są też rośliny owadożerne szczególnie Drosera binata. 


Literatura :
1. http://www.ogrodnik.pl/choroby/choroby_03_03.asp - Ciekawy tekst o ziemiórkach
2. http://www.roleko.com.pl/roleko/Og_Biu_Pro/produkty/19.htm - ENTONEM - biologiczny preparat do zwalczania ziemiórek


Powrót na stronę główną.

Copyright - Paweł Garski 2000-2018