Strona główna Hodowla Zdjecia Terrarium Twoje konto Logowanie /
Rejestracja

Kapturnica (Sarracenia)

    Woda i Podlewanie :

Sarracenia psittacina

Sarracenia psittacina

    Doniczki powinny stać na podstawce z woda (poziom wody 2-5 cm). Należy starać się utrzymywać stały poziom wody. Tylko gatunki rosnące na suchszych obszarach (jak S. minor i S. rubra) należy podlewać dopiero jak woda na podstawce wyschnie. W okresie spoczynku należy ograniczyć podlewanie - nie można jednak dopuścić do przesuszenie gleby.

Ważna jest także jakość wody. Najlepiej używać wody destylowanej lub z filtra odwrotnej osmozy (niestety filtr taki kosztuje ponad 600zł). Jeżeli woda kranowa jest bardzo miękka (kamień w czajniku nie osadza się) to można ją stosować, po odstaniu, do podlewania. Wodę twardą należy przegotować (powinna się gotować kilka minut - im twardsza tym dłużej). Po przegotowaniu i ostudzeniu oczywiście woda nadaje się do podlewania.

Sarracenia psittacina

Sarracenia psittacina

    Podłoże i doniczki:

    Kapturnica najlepiej rośnie w mieszance torfu (z torfowców sphagnum) z piaskiem w proporcji 2:1 lub 3:1. Najlepiej używać doniczek plastikowych. Doniczki powinny być na tyle duże aby umożliwiać swobodny rozrost i podział kłącza. Rośliny rosnące na podmokłym terenie (S. purpurea, S. psittacina) powinny być sadzone w płytkich doniczkach. Wtedy korzenie zawsze znajdują się w wodzie. Rośliny rosnące na suchszych obszarach (S. minor, S. oreophila, S. rubra complex) powinny być sadzone w standardowych doniczkach tzn takich których wysokość jest większa od średnicy. Do innych gatunków najlepiej użyć doniczki o jednakowej średnicy i wysokości. Rośliny przesadzać należy wiosną.

    Światło, temperatura i wilgotność :

    Im więcej światła tym bardziej kolorowe i zdrowsze będą rośliny. Generalnie niższe gatunki potrzebują mniej światła niż wysokie ale wszystkie mogą rosnąć w bezpośrednim świetle słonecznym. Dobre oświetlenie jest jednym z ważniejszych czynników.

Wszystkie gatunki nie są za wymagająca jeżeli chodzi o temperaturę. Idealne temperatury to : latem od 20C do 32C zimą od 1C do 10C. Jednak także wyższe i niższe temperatury nie powinny zaszkodzić.

Wilgotność nie musi być specjalnie wysoka - najlepiej ponad 60%

    Okres spoczynku:

Sarracenia sp.

Sarracenia sp.

    Gdy temperatura spada i skraca się czas oświetlenia Sarracenia wchodzi w okres spoczynku, który trwa od 3 do 6 miesięcy (zależy od gatunku). Dzbanki w tym czasie mogą obumierać, czasem może to wyglądać jak by cała roślina obumierała - nie należy się jednak tym przejmować to normalne. Oczywiście NIE należy wyrzucać rośliny, z nadejściem wiosny wyrosną nowe dzbanki i kwiaty.

Najlepiej roślinę trzymać w temperaturze poniżej 10C. Jeżeli roślina jest oświetlania sztucznie to należy skrócić okres oświetlania do 8 godzin. Podłoże nie może wyschnąć - powinno być wilgotne ale nie może być też przemoczone. Ważna jest dobra wentylacja ponieważ w okresie spoczynku łatwo rozwijają się grzyby i szara pleśń. W terrariach dobrze jest zamontować wiatraczek (np. komputerowy od procesora).

    Rozmnażanie:

    Przez podział kłączy lub nasiona.

    Nawożenie i karmienie :

Sarracenia sp.

Sarracenia sp.

    NIE nawozić!!! Niektórzy próbują nawozić mocno rozcieńczonym nawozem (10:1). Trzeba jednak bardzo uważać ponieważ nawóz może spalić korzenie. Kapturnica jest przystosowana do życia w ubogim w związki azotowe podłożu więc przy prawidłowej pielęgnacji będzie rosła prawidłowo beż nawożenia.

Kapturnice można czasami "nakarmić" jedną muchą nie jest to jednak niezbędne. W naturze Sarracenia wabi owady słodkim-pachnącym nektarem. Gdy mucha usiądzie na dzbanku jest odurzana narkotyczną substancją. Wnętrze dzbanka jest bardzo śliskie i gdy mucha chodzi szukając nektaru łatwo może się ześliznąć. Wewnątrz znajduje się woda lub enzymy trawienne (w zależności od gatunku). Po rozłożeniu przez enzymy lub bakterie substancje odżywcze są wchłaniane przez roślinę.


Paweł Garski


Powrót na stronę główną.

Copyright - Paweł Garski 2000-2024